Amikor megérkeztem a helyszínre, már a bejáratnál hallottam, hogy valami nincs rendben a konyhában. A tulaj azt mondta, napok óta érez egy furcsa szagot, időnként csöpögést is látott, és a lefolyó sem úgy viselkedett, ahogy kellett volna. Amint kinyitottam a mosogató alatti szekrényajtót, rögtön látszott, hogy az IKEA mosogató szifon hibás beszerelés miatt szépen lassan megadta magát. A csövek nem álltak a helyükön, a lejtés teljesen rossz irányba ment, és a flexibilis rész szinte megtört. Emellett a csatlakozásoknál a tömítések sem voltak rendesen beállítva, az egyik konkrétan fél centit elfordulva ült be, így folyamatos szivárgást okozott.
Ezeknél az IKEA szifonoknál nagyon fontos a precíz összerakás. Nem az anyaggal van a gond, hanem azzal, hogy ha egy illesztés akár pár millimétert elfordul, már nem zár megfelelően. Ahogy szétszedtem, láttam, hogy több elem úgy volt meghúzva, hogy közben az egész rendszer feszült. A fal felé menő cső pedig egyszerűen nem volt a megfelelő magasságban, így a szifon minden használatnál picit elmozdult, és idővel el is engedett.

Elkezdtem egyesével szétszedni az elemeket, közben folyamatosan töröltem és tisztítottam, hogy lássam pontosan hol vannak a problémák. A flexibilis cső tele volt zsírral és lerakódással, ami azért gond, mert ha belül szűkül a keresztmetszet, a víz nem tud rendesen távozni, és elkezd torlódni. A torlódás lassítja az áramlást, ami nemcsak dugulást okoz, hanem a gyengébb pontokon – mint a hibás tömítések vagy ferdén álló csatlakozások – szivárgást is.
Miután kitisztítottam mindent, ellenőriztem a bűzelzáró részt, mert sokszor a rosszul beállított vízszint miatt a szag is visszajön. Itt szerencsére nem ez volt a probléma, de az is biztos, hogy ha tovább így működött volna, előbb-utóbb az is gondot okoz.
Újra összeraktam az egész rendszert, de most már a megfelelő lejtéssel, a csatlakozó csöveket egyenesbe hozva és minden tömítést a helyére igazítva. Fontos, hogy az IKEA szifon elemei pontosan illeszkedjenek, nincs benne nagy tolerancia. A flexibilis részt is lecseréltem egy stabilabb kialakításúra, mert a régi már annyira el volt gyengülve, hogy később biztosan újra gond lett volna vele.

Miután kész lett a szerelés, jött a teszt. Először csak óvatosan engedtem rá vizet, hogy lássam, csöpög-e valahol. Minden száraz maradt. Utána teleengedtem mindkét medencét, és egyszerre húztam le őket, hogy legyen benne rendes terhelés. Szépen, folyamatosan elment minden víz, nem bugyborékolt, nem torlódott, és a szekrény alja is teljesen száraz maradt.
A végén elmagyaráztam a tulajnak, hogy itt nem maga az IKEA szifon hibázott, hanem a rossz beszerelés okozta a teljes problémát. Ha nincs megfelelő lejtés, ha a tömítések nem pontosan ülnek be, vagy ha a csövek feszülnek, akkor szinte biztos, hogy idővel dugulás vagy szivárgás lesz belőle. Most viszont minden rendben működik, és ha így marad, sokáig nem lesz vele gond.
Így zártam le a munkát, egy egyszerűnek tűnő, de valójában sok bosszúságot okozó hibát javítva, amit egy precíz összeszerelés már a kezdetektől megelőzött volna.