Blog

Sanit bowdenes beépített tartály javítása – amikor a rejtett rendszer problémát okoz

Sokan gondolják úgy, hogy egy beépített WC-tartály kevésbé hajlamos a meghibásodásra, főleg ha egy megbízható márkáról, például a Sanit-ről van szó. Szerelőként viszont pontosan tudom: bármennyire is modern és esztétikus egy fal mögé rejtett rendszer, időnként itt is előfordulnak hibák. A bowdenes működtetésű Sanit beépített tartály tipikusan ilyen – ha valami elromlik benne, az ügyfelek gyakran tanácstalanok, hiszen kívülről szinte semmit sem látni.

Mi az a bowdenes működtetés és miért népszerű a Sanit rendszere?

A Sanit beépített WC-tartályok egyik gyakori változata a bowdenes megoldás, amelynél a nyomólap és a szelepek között nem hagyományos rúdrendszer, hanem egy acélhuzalos bowden teremt kapcsolatot. Ez lehetővé teszi a nyomólap rugalmasabb elhelyezését, és szebb, letisztultabb kialakítást tesz lehetővé.

Ez a rendszer jól működik – amíg működik. De idővel előfordulhat, hogy a bowden megakad, meglazul, vagy maga a belső mechanika (pl. töltőszelep, leeresztőszelep) elhasználódik. Ilyenkor jövök én a képbe.

Ezek a leggyakoribb hibák a Sanit bowdenes tartályoknál

Az évek során többféle hibával találkoztam ezeknél a rendszereknél:

  • Nem áll meg a víz a tartályban, folyamatosan csordogál a WC-be.
  • Nehezen vagy egyáltalán nem lehet lehúzni, a nyomólap lenyomása hatástalan.
  • Elakad, visszapattan a nyomólap, vagy furcsa hangokat ad ki.
  • Csöpögés a tartály belsejéből, amit a leeresztő szelep kopása okoz.

A jó hír: szinte minden alkatrész cserélhető vagy javítható, viszont a hozzáférés nem mindig egyszerű.

Így történik a Sanit beépített tartály javítása

Amikor ilyen hibát jelentenek, először mindig felmérem, hogy milyen típusú Sanit tartályról van szó – a pontos típus ismerete segít abban, hogy már a helyszínre érkezéskor a megfelelő alkatrészekkel legyek felszerelkezve.

A következő lépés a nyomólap eltávolítása, majd a belső mechanika ellenőrzése. A bowdenes rendszer karbantartása külön odafigyelést igényel – nem szabad feszegetni, mert a bowden könnyen sérülhet vagy kiakadhat.

Ha a probléma a töltőszelepnél vagy a leeresztő szelepnél van, ezeket szakszerűen kicserélem. A bowdeneket is lehet cserélni, ha szükséges – fontos, hogy az új alkatrészek pontosan illeszkedjenek, különben a nyomólap sem fog megfelelően működni.

A javítás után mindig tesztelek: figyelek arra, hogy a víztöltés csendes, egyenletes legyen, a nyomólap finoman működjön, és a tartály minden funkciója tökéletesen helyreálljon.

Mikor érdemes szerelőt hívni?

Ha egy Sanit beépített tartály hibát jelez – csöpögés, vízfolyás, hibás nyomásérzet a nyomólapnál –, akkor a javítást nem érdemes halogatni. Egyrészt a tartós vízfolyás növeli a vízszámlát, másrészt a rejtett hibák miatt a tartály belső része akár komolyabban is megsérülhet.

Többen próbálkoznak otthoni szereléssel, de a bowdenes rendszerek esetében gyakran találkozom azzal, hogy az ügyfél csak nagyobb bajt csinált – beakadt bowden, kiszakadt nyomólap, sérült szelep.

A Sanit bowdenes beépített WC-tartály egy modern, praktikus megoldás, de ha hiba lép fel, fontos, hogy hozzáértő szakember végezze a javítást. A bowdenes mechanizmus érzékeny, de szerelőként én pontosan tudom, mit, hogyan és milyen sorrendben kell megvizsgálni és cserélni. Így a tartály újra halkan, hibamentesen működik – és nem utolsósorban: nem csordogál tovább a víz feleslegesen.

Ha ilyen problémád van otthon, keress meg bátran – gyors, tiszta, és tartós megoldással segítek!

BERNÁTH DÁVID

DUGULÁSELHÁRÍTÁS

Dugulások megszüntetése 12 év szakmai tapasztalattal! Lakossági ügyfelek és cégek, nagyüzemi konyhák számára egyaránt. Duguláselhárítás garanciával!

HÍVJON SZAKEMBERT

VÍZVEZETÉK SZERELÉS,
WCTARTÁLY JAVÍTÁS

Beépített wc tartályok szakszerű javítása, vízvezeték szerelés, vízhálózatok kiépítése, szakszerű karbantartása. Gyorsszolgálat Budapesten 0-24

5/5 - (5 votes)